Cała prawda o diecie ketogenicznej

Dieta Ketogeniczna

Czy można gasić pożar ogniem? Wydaje się to nielogiczne, ale w niektórych szczególnych sytuacjach można, a nazywa się to przeciwogień. A czy można spalić tłuszcz spożywając prawie same tłuszcze? Okazuje się, że również tak. Odpowiedzialny jest za to stan zwany ketozą, który zachodzi w sytuacji braku węglowodanów, co powoduje wyczerpanie zapasu glikogenu w wątrobie i następuje akumulacja ciał ketonowych. W tej sytuacji ciała ketonowe stanowią alternatywne paliwo (niestety wraz z białkiem mięśni) dla organizmu i w ten sposób nasze ciało przełącza się na spalanie tłuszczu.
Ketozę można osiągnąć przy pomocy diety ketogenicznej (zwanej także ketogenną). Jest to dieta wysokotłuszczowa z ograniczoną ilością białek i węglowodanów, gdzie ok. 85% zapotrzebowania energetycznego pokryte jest przez tłuszcze, ok. 3%. przez węglowodany, a reszta przez białko. W każdym posiłku – a powinno ich być 3 – należy zaplanować taką samą ilość białka, tłuszczów i węglowodanów, a do tego również ograniczyć spożycie płynów.

Dieta ketogenna jest bardzo trudna do przestrzegania, ponieważ wymaga rygorystycznej rezygnacji z wielu produktów, a osiągnięcie stanu ketozy wymaga czasu. Ułatwieniem może być jest zmniejszenie uczucie głodu występujące jako efekt uboczny. Trzeba jednak uważać, aby nie spożywać zbyt dużej ilości białka, ponieważ organizm nie ma miejsca na przechowywanie jego nadmiaru, więc białko spożywane powyżej niezbędnego zapotrzebowania jest przekształcane w węglowodany, co w konsekwencji osłabia lub wręcz przerywa zdolność do utrzymania ketozy.

Zastosowanie diety ketogenicznej

Należy mieć na uwadze, że głównym zastosowaniem tej diety jest leczenie dzieci z padaczką odporną na środki farmakologiczne i odbywa się jedynie pod ścisłą opieką lekarza i dietetyka (!). Podczas stosowania tej diety może bowiem pojawić się cała masa efektów ubocznych: zaparcia, wymioty, bóle brzucha, zmęczenie, senność, zwiększona ilość oddawania moczu, brak koncentracji, nieprzyjemny zapach ciała i ogólne osłabienie. Nie powinny jej stosować osoby z problemami z wątrobą, nerkami i trzustką. Choć dieta ketogeniczna zyskała ostatnio bardzo na popularności, to z właśnie z powodu wielu skutków ubocznych, niedoboru witamin i składników mineralnych , jej stosowanie w celach odchudzających budzi wiele kontrowersji.