Dieta warzywna: co warto wiedzieć

Dieta warzywna: co warto wiedzieć

Choć dość popularna w ostatnim czasie jako dieta pudełkowa, to wcale nie jest nowością. Z informacji uzyskanych na stronie www. ewadabrowska.pl  dowiadujemy się, że została opracowana ponad 30 lat przez Dr. Ewę Dąbrowską po wielu doświadczeniach, gdy w stanach zagrożenia życia leczenie farmakologiczne zawodziło, a choroba miała charakter przewlekły, więc dieta mogła być jedynym ratunkiem. Jak widać jest to z założenia dieta lecznicza i w zależności od wskazań i przeciwskazań zaleca się dietę opartą na warzywach niskoskrobiowych: korzeniowych, kapustnych , dyniowatych, psiankowatych liściastych jak i niskocukrowych owocach. Wśród napojów poleca się picie wody, soków warzywnych i owocowych, herbat owocowych lub ziołowych, kompotów bez cukru, wywarów z warzyw.

Po kilku dniach stosowania diety, cały metabolizm przestawia się na tory spalania, oczyszczania i regeneracji. Dochodzi wtedy do zamiany na glukozę wszelkich balastów białkowych, tj. uszkodzonych, zwyrodniałych lub martwych komórek, tkanek, zakrzepów, guzów, ropni, blizn itp. Taki proces nazywa się odżywianiem wewnętrznym, albo autofagią, która wiąże się z niszczeniem chorych tkanek i regeneracją zdrowych.

Przy długookresowym stosowaniu diety może to doprowadzić do niedoboru białka i węglowodanów. Niestety przy tak niskiej kaloryczności (ok. 800 kcla/dziennie) organizm na dłuższą metę „nie wyżyje” tylko z balastów białkowych, lecz zacznie spalać białko mięśni , a przecież naszym celem jest pozbycie się tłuszczu! Jakby tego było mało, spalanie mięśni dodatkowo spowolni przemianę materii, gdyż to głównie mięśnie są odpowiedzialne za jej tempo. Błędne koło się zamyka, gdyż jakiekolwiek podniesienie ilości spożycia kalorii po zakończeniu diety prowadzi do efektu yo-yo.

Niewątpliwą zaletą tej diety jest wysokie spożycie warzyw i owoców zawierających dużo witamin i błonnika, które warto wkomponować w naszą codzienny zestaw posiłków, nie zapominając jednak o pozostałych makroelementach.

I choć koleżanki bardzo polecały, bo efekty na wadze widać już po 3 dniach (a jakże by inaczej) to przypadku każdej restrykcyjnej diety, konieczna jest konsultacja z dietetykiem lub lekarzem, gdyż taki sposób odżywiania nie jest przewidziany dla wszystkich.

Czy taka dieta pudełkowa może być bezkarnie stosowana? Wróćmy zatem do naszych pytań kontrolnych z poprzedniego posta, na które odpowiecie już sami:

CZY WYSOBRAŻASZ SOBIE BYĆ NA TEJ DIECIE DO KOŃCA ŻYCIA?  

a jeśli jesteś rodzicem dodaj jeszcze jedno pytanie:

CZY ZASTOSUJESZ TĘ DIETĘ JEŚLI CHODZI O TWOJE DZIECI?